STRATA WELDER BW-TIG200ACDC
200A ACDC TIG/MMA Welder - Weldtech
MANUFACTURE CODE: BW-TIG200ACDC
Description
Single phase 200A ACDC Tig welder with Pulse feature. Tackle almost any workshop job with AC/DC TIG and ARC welding function, welds alloy, Mild Steel, Stainless Steel, High Carbon Steel. High 60% Duty Cycle and IGBT Technology keeps you welding reliably all day. HF start TIG welding with 2T/4T TIG function. ARC force adjustment. AC + DC TIG function. Post and pre-flow gas adjustment. Down slope control. 8m torch and argon regulator included.
Manufacturer Website
www.strata.co.nz
Product Enquiry
Similar item(s) viewed by others
WELD TR16AL5356
1.0kg 1.6mm ALUMINIUM TIG ROD
View Item
WELD PH7732
5kg x 3.2mm PH77 Low Hydrogen Electrodes
View Item
WELD MMT3809
pkt5 0.9mm M8 MIG TIP