MILWAUKEE MILW M18HCC45-0C
MANUFACTURE CODE: M18HCC45-0C
Description
Be in quick, only 1 available.
M18 FORCELOGIC Overhead ACSR Cutter - Tool Only - Milwaukee
The M18 FORCE LOGIC 860mm² ACSR Cutter is the Simplest Way to Cut Transmission Lines. A patent pending jaw design enables opening with just two fingers, enhancing alignment while delivering easiest operation. The wire automatically closes the jaw, providing hands-free jaw closure and the easiest mid-span cuts. It is fully balanced, only 5.3kg, and is the fastest transmission cutter.
Features:
  • One-handed jaw opening
  • Hands-free jaw closure
  • ONE-KEY™ enabled
  • Hanger point enabling lanyard attachment
  • 350° rotatable head allows easy cuts
Specifications:
  • 18V
  • Cordless
  • Output Force 77.8kN
  • M18™ REDLITHIUM™-ION Battery
  • Cut capacity is up to 860mm² ACSR
  • Length 425.4mm
  • 5.3kg (without battery)
Similar item(s) viewed by others
SP-1190-8
1" Dr Pneumatic Straight Impact Wrench - SP Air
View Item
SP82144
Cordless 12V Combo Kit- 3/8 Impact Wrench - SP Tools