DEWALT DXIG3600E
GENERATOR INVERTER 3.0KVA DEWALT
MANUFACTURE CODE: DXIG3600E
Description
Features & Benefits
  • 3,600W of start-up power and 3,200W running power (Power Factor 1)
  • Inverter technology for powering the most sensitive devices
  • Electric start with premium dry cell battery for easy and reliable starts
  • 2 x 240V/15A IP44 outlets and 12V DC outlet
  • 3-year warranty (personal, family or household use)
  • DeWalt 212cc OHV engine with low oil shutdown protection
  • Easy to read colour LED display shows fuel & power usage level
  • Simple recoil start system, no choke required
  • Large 9L fuel tank delivers 8hrs runtime @ 50% load
  • Ultra-quiet low tone muffler design for 63dB(A) @ 7m
  • ECO throttle mode reduces noise and fuel consumption
  • 43kg dry weight with fold out handles for easy transport
Product Enquiry
Similar item(s) viewed by others
26mm x 55mm Annular Cutter - Euroboor
EUROBOOR L 26.00