DEWALT DXIG2200
GENERATOR INVERTER 2.2KVA PETROL DEWALT
MANUFACTURE CODE: DXIG2200
Description
Features & Benefits
  • 2,200W of start-up power and 1,800W running power (Power Factor 1)
  • Inverter technology for powering the most sensitive devices
  • 240V/15A IP44 outlet and 12V DC outlet with dual port USB adapter
  • DeWALT 79cc OHV engine with low oil shutdown protection
  • 3-year warranty (personal, family or household use)
  • Easy to read colour LED display shows fuel & power usage level
  • Simple recoil start system, no choke required
  • Large 4.5L fuel tank delivers 8hrs runtime @ 50% load
  • Ultra-quiet low tone muffler design for 54dB(A) @ 7m
  • ECO throttle mode reduces noise and fuel consumption
  • Ultra-light, less than 20kg dry weight for easy transport
Product Enquiry
Similar item(s) viewed by others
18mm x 55mm Annular Cutter - Euroboor
EUROBOOR L 18.00
View Item
LINISH BG8L
8" BENCH GRINDERwBELT ATTACHMENT