DEWALT DXGN8950IK
DEWALT GENERATOR - WITH RCD & BUILDER PACK - 8950W complete with Battery
MANUFACTURE CODE: DXGN8950IK
Description
Features & Benefits:
  • 8,950W of start-up power and 7,200W running power (Power Factor 1)
  • Electric start with premium dry cell battery for easy and reliable starts
  • AVR (Automatic Voltage Regulator) for powering sensitive devices
  • 2 x 240V/15A IP66 weather resistant outlets for added safety
  • 3 year warranty (6 month commercial warranty)
  • DeWalt commercial series 420cc engine with low oil shutdown protection
  • Large 23L fuel tank delivers up to 10hrs runtime @ 50% load
  • Data centre provides key run time and service interval information
  • 32mm diameter heavy-duty steel frame
  • Equipped with never-flat tyres and fold down handle for easy transport
Product Enquiry
Similar item(s) viewed by others
18mm x 55mm Annular Cutter - Euroboor
EUROBOOR L 18.00